Battaniye Modelleri

Battaniye Çeşitleri

Battaniyeler kış aylarının vazgeçilmezleri soğuk havalarda can kurtaran görevi gören eşyalardır. Sıcak tutma özelliği ile hasta iken sarıldığımız yuvamızdır.  Örgü battaniye, polar battaniye, desenli polar battaniye, yün battaniye çeşitleridir. Battaniyeler yorgan kadar ağır olmaması ve az yer  kaplaması nedeni ile çok tercih edilir. Ayrıca istanbul, veya ilçe olarak zeytinburnu gibi bir şehirde yaşıyorsanız yorgan ihtiyacı doğmaz. Battaniye çeşitleri yıkama işlemlerinde çamaşır makinesine rahatlıkla sığması diğer artı yanlarındandır. Yorganlar gibi uzun sürede kuruma söz konusu değildir. Yorganlarda iç çıkarma yıkama tekrar doldurma işlemi battaniyede gerçekleşmez.

Battaniye Fiyatları

Battaniye fiyatları yapılacak battaniyenin büyüklüğüne ve kullanılacak malzemeye göre değişmektedir. Tek kişilik battaniye ve çift kişilik battaniye vardır. Çocuk battaniyesi ve bebek battaniyesi daha küçük boyuttadır.
Bu türlerden herhangi birini yaptığınız takdirde malzeme boyutu artmakta veya azalmaktadır.  Yün, pamuk, polar kumaş veya polyester kumaştan battaniye yapılmaktadır. Battaniye fiyatları sırası ile pamuk, yün, polar ve polyester kumaş olarak sıralanmaktadır. 

Örgü Battaniye


Tığ veya şiş yardımı ile farklı örgü modelleri kullanılarak yapılan battaniyelerdir. Bu battaniyeler aynı zamanda tığ veya şiş kullanılmadan da el ile yapılabilmektedir. Fabrikalar da da üretilmekte olan örgü battaniyeler ip alınarak evde de yapılabilir. Günümüzde ev hanımları el örgüsü battaniye yaparak gelir sağlanmaktadır. İstenilen renk, motif ve desenlerde örülebilir. El ile örüldüğü zaman delikli şekilde de örülmesi mümkündür.

Polar Battaniye


Polar battaniyeler Polar kumaş ile yapılmaktadır. Bireysel olarak Polar kumaş alınarak kenarları dikilmek sureti ile battaniye elde edilebilir. Günümüzde fabrikalar uygun polar kumaş fiyatları nedeni ile seri üretimini yapmaktadır. Polar kumaş battaniyelere terletmeyen yapısı ve yumuşaklık nedeniyle çokça tercih edilir. Antibakteriyel kumaşı özelliği ile hızlı yıkama istemez. ekonomik oluşu ile en çok kullanılan battaniye modelleri arasındadır. Çocuklar ve bebeklerde de rahatlıkla kullanılmaktadır.

Desenli Polar Battaniye

Desenli Polar Battaniye desenli polar kumaştan üretilmektedir. 2000 li yıllarda evlerimizdeki sarı ve kahverengi desenli battaniyelere benzemektedir. O battaniyeler daha çok naylon iplikten üretilmiştir. Desenli polar kumaştan üretilen battaniye modelleri bir çok mağazada mevcuttur. Polar battaniyeden sonra en çok tercih edilen battaniyedir.

Yün battaniye

Yün battaniyeler yün iplik tarafından yapılmakta ve çok kaliteli ürünler oluşturmaktadır. Yün pahalılığı işlem aşamalarının fazla olması yün battaniye fiyatlarını artırmakta ve çok tercih edilmemektedir.

Polyester Battaniye

Polyester battaniye naylon olarak tabir ettiğimiz terleten ipliklerden yapılmaktadır. Maliyeti yün ve polar kumaşa göre uygun olsa da terletmesi ve vücudu yakması tercih edilmeme sebepleri arasındadır.

Bebek battaniyesi - Bebek battaniyesi örgü - Bebek battaniye modelleri - Örgü battaniye modelleri

Tavsiye Yazı: Polar Kumaş
Tavsiye Yazı: File Kumaş
Tavsiye Yazı: İnterlok Kumaş

Yorumlar (0)


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?

Bu yazıya henüz puan verilmemiş. Puan vermek istemezmisiniz ?


Yorum Gönder