SANDY KUMAŞ NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Sandy Kumaş Nedir

Sandy kumaş nedir?Sandy kumaş genellikle elestan+polyester ipliklerden üretilerek elde edilen bir kumaştır. Bu kumaş geçmiş zamanlarda genellikle belli bir yaş gurubundan kadınların daha çok tercih ettiği bir türdür.  Sandy kumaş aslında bir bluz elbiselerde kullanılan bir kumaş olsa da artık son zamanlarda boydan elbiselerin dikiminde de kullanılmaktadır. 

Kumaşın en belirgin özelliklerinden birisi pürüzsüz ve parlak bir yüzeye sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde en çok elbise ve bluz türünde tercih edilmektedir. Kumaş yerine ve kullanım alanına göre ince veya kalın olarak bulunabilmektedir. Örme özelliği olarak da ince ve kalın olarak ikiye ayrılır.  

Sandy kumaş piyasada rahatlıkla bulunabilen bir kumaştır. Maliyet açısından kaliteli ve pahalı olanı yada kalitesiz ve çok uygun fiyatta olanı vardır. Kaliteli kumaşlar diğer sandy kumaşlara göre farkını açıkça belli edebilmektedir. Ucuz ve kolay yollarla ulaşılabilen sandy kumaş ise piyasa da oldukça yaygındır. 

Seri üretimde kullanıldığı için elbise veya bluz üreticileri çoğu zaman kumaşın ucuz olanını kullanmaktadır. Ucuz kumaşın kalitesi düşüktür ve kendini belli eder. Kaliteli kumaş ise örme yapısından kendini direk belli eder.

Sandy kumaş kesme ve şekil verme açısından üreticiyi zorlamaz. Dikimi ve kesimi oldukça rahattır. Kumaş dikilen elbisenin yapısına ve kalınlığına göre bazen iç belli edebilir. 

Son zamanlarda ön planda olan pliseli elbiselerin ve eteklerin üretiminde kullanılmaktadır. Üretim alanı oldukça geniştir. 

Sandy kumaş içerisinde polyester barındırdığı için diğer tüm polyester kumaşlar gibi elektriklenme yapabilir. Polyester içeriği bulunmayan sandy kumaşlarda ise elektriklenme söz konusu değildir. Kumaşın içeriğine göre etkileri, yıkanma şekli, elektriklenme durumu gibi şeyler değişiklik gösterebilir. 

Sandy kumaşın yapısı kalitesine göre değişmektedir. Ucuz kumaşlar incedir ve terleme yapabilir ancak kaliteli sandy kumaşlar terletmeme ve iç göstermeme konusunda oldukça başarılıdır. Yine aynı şekilde kumaş eğer polyester ağırlıklı ise daralma ve çekme yapabilir. Polyester oranı az olan kumaşta çekme ve daralma pek söz konusu değildir. 

Sandy kumaştan üretilen elbiseler yıkanırken her ihtimale karşı yıkanma talimatına göre yıkanmalıdır. 

Sandy Kumaş Özellikleri 

Kullanımı oldukça rahat bir kumaştır. 

Dökümlü bir yapıya sahiptir.

Parlak bir kumaştır.

Sandy kumaş yüzeyi düz bir kumaştır.

Kolay yıkanabilir ve kolay ütülenebilirdir. 

Mevsimlik ve yazlık olarak rahatça tercih edilebilir.

Sandy Kumaş Nedir - Sandy kumaş üretimi - Sandy kumaş elbise - Sandy kumaş takım

Tavsiye Yazı: Polar Kumaş
Tavsiye Yazı: File Kumaş
Tavsiye Yazı: İnterlok Kumaş

Yorumlar (0)


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?

4 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 4,25

Yorum Gönder