Şifon Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Şifon Kumaş Nedir?

Şifon kumaş nedir; 1700'lü yıllarda ilk olarak Fransa'da üretilmiş olup sosyal konumu temsil ederken günümüz modasında şıklığı ve zerafeti temsil etmektedir. Şifon kumaş;  rayon, ipek, pamuk,suni ipek, polyester, sentetik gibi  elyafların  dokunarak elde edildiği, tek katlı şeffaf dokuya sahip olan kumaş türüdür.  Yumuşak ve ipeksi görünüme sahiptir. Işık geçirebilir görünümde ve çok ince yapıya sahiptir.

İnce kumaş oluşu, tek katlı olarak dokunmasındadır. Özellikle krep ve polyesterden üretilen şifon kumaşın kullanımı oldukça yaygındır.

Polyesterden üretilen şifon kumaşın, alım ücreti düşük olduğundan ve dayanıklı oluşundan daha çok tercih edilmektedir. Diğer sentetik liflerden elde edilen şifon kumaşlar, yine polyester gibi uygun fiyatlı ve uzun ömürlü kullanımlıdır. 

Bununla birlikte birinci sınıf şifon olarak tanımlanan ipek şifon kumaş, dokusundaki parlak ve canlı yapısı sayesinde daha şık bir görüntü elde edilir. Doğal ipekten üretilen şifon kumaş, diğer elyaf içerikli şifon kumaşlara göre daha maliyetlidir. 

Şifon Kumaş Özellikleri Nelerdir?

-Çok hafif ve ince bir yapıya sahiptir.

-Şık ve zarif görüntüsü vardır.

-Efil efil oluşundan dolayı özellikle yaz aylarında tercih edilmektedir.

-Şifon kumaş, tek katlı dokunduğundan iç gösterir. Bunu önlemek isteyen müşterilerimiz için astar dikilmesini tavsiye ederiz.

-Düşük ayarlı ütüyle ütülenmesini tavsiye ederiz.

-Şifon kumaşın bakımı; kuru temizlemede, ılık su yardımıyla elde yıkama yaparak veya 30 derecede makinenizde yıkatılmaya uygundur. 

-İnce dokulu kumaş olduğundan üzerinde leke tutmaz. 

Şifon Kumaş Hangi Ürünlerde Kullanılmaktadır?

Şifon kumaş denilince akla fular, şal, etek, bluz, elbise, gömlek, abiye gelmektedir. Bununla beraber hazır giyim sektöründe de sıkça kullanılmaktadır.

Şifon kumaş türüne ev tekstilinde de yer verilmektedir. Ev dekorasyonundan olan perde, örtü detaylarında da şifon kumaş kullanılabilmektedir. 

Şifon Kumaş Fiyatları

Sentetik liflerden üretilen şifon kumaşın fiyatı oldukça düşüktür. Top olarak veya parça başı olarak satın alınabilmesi mümkündür. İpek şifon kumaş, diğer şifon kumaşlara göre daha maliyetlidir. 


Sıkça Sorulan Sorular

-Şifon kumaş terletme yapar mı?

+Şifon kumaşın hava geçirme özelliği bulunduğu için diğer kumaşlara nazaran daha az terletme yapar.

-Kış aylarında kullanılır mı?

+Şifon kumaşlar kış aylarında da tercih edilebilir. Ancak en yoğun yaz aylarında kullanılmaktadır. 

-Şifon kumaşlar deformasyona (şekil bozukluğuna) uğrar mı?

+Şifon kumaşların tek dezavantajının bu olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür kumaşların çok narin ve dikkatli kullanılması gerekmektedir. Çünkü şifon kumaşından olan ürününüz herhangi bir yere takılma yaptığında kumaşta ip çekilmesi gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Dikkatli kullanılması halinde bu sorunda ortadan kalkacaktır.

+Şifon kumaş çekme yapar mı?

-Ürünlerinizi yıkama talimatına göre yıkamanızı tavsiye ederiz. 30 derecede yıkanılması halinde çekme gibi bir problemle karşılaşmazsınız.

+Şifon kumaş fiyatları nedir?

-Kumaş sektöründe sunulan indirimlerin ve fırsatların değerlendirilmesini tavsiye ederiz.

Tavsiye Yazı: Polar Kumaş
Tavsiye Yazı: File Kumaş
Tavsiye Yazı: İnterlok Kumaş

Yorumlar (0)


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?

1 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5

Yorum Gönder